Fevralın 15-də Belqradda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və Serbiya Prezidenti Aleksandar Vuçiçin iştirakı ilə Azərbaycan Respublikası və Serbiya Respublikası arasında Strateji Tərəfdaşlıq Şurasının 1-ci iclası keçirilib. İclas iki ölkə arasındakı strateji əməkdaşlığın gücləndirilməsi, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərin müzakirəsi və regiondakı geosiyasi vəziyyətin təhlili baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edib.
Prezident İlham Əliyev çıxışında Serbiyaya yenidən səfərindən məmnunluğunu ifadə edib və Serbiya Prezidentinə həm bazar günü, həm də milli bayram günündə vaxt ayırdığı üçün təşəkkürünü bildirib. Dövlətçilik Gününü qeyd edən Prezident İlham Əliyev Serbiyanın dövlətçilik ənənələrini yüksək qiymətləndirərək, ölkənin uğurlu inkişafını və dövlət qurumlarının möhkəmləndirilməsini təbrik edib. O, vurğulayıb ki, bu dostluq və əməkdaşlıq səviyyəsi iki ölkə arasında münasibətlərin səmimiyyətini nümayiş etdirir.
Prezident həmçinin qeyd edib ki, Strateji Tərəfdaşlıq Şurasının ilk iclası artıq razılaşdırılmış və qərar verilmiş məsələlərin həyata keçirilməsinin bariz nümunəsidir. O, hökumət üzvlərinin iclasa qatılmasının bu əməkdaşlığın əhəmiyyətini göstərdiyini, gündəlikdə siyasi, iqtisadi və digər sahələrlə bağlı geniş müzakirələrin aparıldığını bildirib.
Çıxışında Balkanlar, Cənubi Qafqaz və daha geniş regionda sürətlə dəyişən geosiyasi hadisələrə toxunan Prezident İlham Əliyev, məlumat və fikir mübadiləsinin vacibliyini vurğulayıb. O, qeyd edib ki, baş verən hadisələrin təhlili və davamlı əlaqənin saxlanması hər iki tərəf üçün strateji əhəmiyyət daşıyır. Prezident, tərəfdaş ölkələrlə hazır və daimi əlaqədə olmağın, məqsədlərə maksimum səmərəliliklə çatmağın vacib olduğunu diqqətə çatdırıb.
Enerji sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinə xüsusi diqqət yetirən Prezident İlham Əliyev, qazın elektrik enerjisinə çevrilməsi layihəsinin hər iki ölkə üçün strateji əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. O, layihənin Azərbaycan tərəfindən Avropaya qoyulan əsas investisiyalardan biri olduğunu qeyd edib. Prezident vurğulayıb ki, bu layihə yalnız enerji sahəsində əməkdaşlığın deyil, həm də qarşılıqlı etimadın yüksək səviyyədə olmasının göstəricisidir. O əlavə edib ki, etibar yalnız sabit və müsbət münasibətlərin olduğu tərəfdaş ölkələrdə mümkündür.
İclasın gündəliyində siyasi məsələlərlə yanaşı, iqtisadiyyat, sənaye, mədəniyyət, media və idman sahələrində əməkdaşlıq layihələri də müzakirə olunub. Prezident İlham Əliyev qeyd edib ki, hər iki tərəf qarşılıqlı maraq doğuran layihələrin həyata keçirilməsinə ciddi yanaşmalı və razılaşmaların qısa müddətdə icrasını təmin etməlidir. O, həmçinin Serbiya Prezidentinin Azərbaycana yaxın zamanda planlaşdırılan səfərinə hazırlığın vacibliyini vurğulayıb.
İclas zamanı həm siyasi, həm iqtisadi, həm də regional məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb. Prezident İlham Əliyev çıxışının sonunda heyətlərə təqdimatlarla çıxış etmək imkanını verib və iclasın qarşılıqlı anlaşmanı möhkəmləndirməyə, strateji əməkdaşlığı inkişaf etdirməyə xidmət edəcəyini qeyd edib.
Beləliklə, Strateji Tərəfdaşlıq Şurasının 1-ci iclası Azərbaycan və Serbiya arasında əməkdaşlığın bütün sahələrdə, o cümlədən enerji, iqtisadiyyat, sənaye və diplomatiya sahələrində daha da dərinləşməsinə və konkret layihələrin icrasına başlanmasına böyük təkan verib.